NZ Ch Berizza Breaking The Ice At Senjabi (Imp Aust)

"Zelda"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge

Zelda has been a consistent winner at Group and Show level from the moment she entered the show ring. She is maturing very nicely and has been complimented on by a number of international judges. I cannot thank Anu enough for breeding such an amazing girl!


Health Testing
Eyes: Clear (November 2018)
BAER: Normal


Pedigree
Breed : Ibizan Hound Bred by : Anu Lummevaara
Sex : Bitch Owned by : Christine Small
Date of Birth : 17-Dec-13 Handled by : Christine Small
Call Name : Zelda Available for stud : N/A
Sire : Am Dual Ch Amberlithe Fenix Returns To Kamar S: Amberlithe Don Alfonso S: Wishsong Ruhne
D: Amberlithe Bella Zorina
D: Am Ch Amberlithe Donna Arabella S: Wishsong Ruhne
D: Amberlithe Bella Zorina
Dam : NZ Ch/Aust Gr Ch Birrarun Hot Little Number S: Aust Ch Zashkar Quidam S: Frontrunner's Felipe (Denmark)
D: Sherrak Escarlarta
D: Aust Ch Hot Hot Hot v. Oxymoron (Imp Netherlands) S: Eng Ch Benjique Jose Royo of Anharbn
D: MULTI Ch Rosenhill's Centifolia Blanche Fleur


Recent Show Results

  • 3-Apr-16 Intermediate of Group/in Show (Kathleen Hardwick)
    Won at Geraldine County Kennel Assn (Judge was Joanne Townsend)
  • 2-Apr-16 Intermediate of Group
    Won at Geraldine County Kennel Assn (Judge was Kathleen Hardwick)
  • 6-Mar-16 Intermediate of Group
    Won at North Otago Kennel Assn (Judge was Mrs Robyn Williams, Huntly)
  • 5-Mar-16 Intermediate of Group
    Won at North Otago Kennel Assn (Judge was Brett Thompson, NSW)
  • 23-Jan-16 Best & Intermediate of Group
    Won at Nelson District Kennel Assn (Judge was Mr Arne Foss, Norway)
  • 17-Jan-16 Intermediate of Group
    Won at Kapi-Mana Kennel Assn (Judge was Graeme Missen, Vic)
  • 16-Jan-16 Intermediate of Group
    Won at Manawatu Kennel Assn (Judge was John Bryson, NSW)
  • 5-Dec-15 Junior of Group
    Won at Canterbury Junior Kennel Society (Judge was Dianne Tyssen)
  • 21-Nov-15 Best & Junior of Group
    Won at Waimate Kennel Society (Judge was Ken Hammond, NSW)
  • 15-Nov-15 BEST IN SHOW
    Won at South Island Hound Club (Judge was Doreen Duffin, Vic)
  • 2-Oct-15 Junior of Group
    Won at Eukanuba National Dog Show (Judge was Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, K)
  • 22-Aug-15 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior of Group
    Won at NZKC Forrester Park Benefit Show 2 (Judge was Elizabeth Blake-Watts)
  • 9-Aug-15 Reserve Best of Group
    Won at Canterbury Kennel Assn (Judge was Carole Long)
  • 8-Aug-15 Junior of Group
    Won at Canterbury Kennel Assn (Judge was Duncan Schilling)
  • 30-May-15 Best of Breed, Reserve Best of Group, Junior in Show
    Won at Canterbury Kennel Assn (Judge was Margaret Hean)
  • 30-May-15 Best of Breed, Best of Group, Junior in Show
    Won at Canterbury Kennel Assn (Judge was Robert Manning)
  • 5-Apr-15 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior in Show
    Won at South Island Hound Club (Judge was Richard Reynolds, USA)
  • 28-Mar-15 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior of Group/in Show (Val Spence, Qld)
    Won at Geraldine County Kennel Assn (Judge was Alberto Berrios, USA)
  • 22-Mar-15 Reserve Best / Junior of Group
    Won at Selwyn District Kennel Society (Judge was Dianne Lee, Vic)
  • 21-Mar-15 Junior of Group
    Won at Selwyn District Kennel Society (Judge was John Palmer, NSW)
  • 8-Mar-15 Junior of Group
    Won at North Otago Kennel Assn (Judge was Pauline Suhr, NSW)
  • 7-Mar-15 Junior of Group
    Won at North Otago Kennel Assn (Judge was Robyn Nicholson, Qld)
  • 1-Mar-15 Best / Junior of Group
    Won at Canterbury Ladies Kennel Assn (Judge was Lynne Harwood, Vic)
  • 28-Feb-15 Junior of Group
    Won at Canterbury Ladies Kennel Assn (Judge was Helen Beasley, NSW)
  • 21-Feb-15 Bitch Challenge/Best of Breed
    Won at Ashburton Kennel Assn (Judge was Rhonda Lane, Qld)
  • 1-Feb-15 Junior of Group/in Show (Mr Antonio Alves Capistrano, Brazil)
    Won at Auckland Exhibition Centre (Judge was Gerry Gulbransen)
  • 18-Jan-15 Junior of Group
    Won at Banks Peninsula A&P Society (Judge was Mark Johnson, NSW)
  • 2-Jan-15 Bitch Challenge/Best of Breed
    Won at North Canterbury Kennel Assn (Judge was Nigel Trainor)
  • 2-Jan-15 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior of Group
    Won at Waimakariri Kennel Assn (Judge was Deb Addenbrooke)
  • 6-Dec-14 Reserve Best / Puppy of Group
    Won at Canterbury Junior Kennel Society (Judge was Mr Lyall Payne)
  • 29-Nov-14 Puppy of Group
    Won at Southern Ladies Kennel Assn (Judge was Patrice Johansen, Qld)
  • 22-Nov-14 Puppy of Group
    Won at Waimate Kennel Society (Judge was Barbara Doyle, Vic)
  • 16-Nov-14 Bitch Challenge/Best of Breed
    Won at South Island Hound Club (Judge was Pauline Hewitt, NSW)
  • 2-Nov-14 Bitch Challenge/Best of Breed, Puppy of Group
    Won at Southland Kennel Assn (Show 3) (Judge was Denise Clarke)
  • 1-Nov-14 Puppy of Group
    Won at Southland Kennel Assn (Show 2) (Judge was Deborah Harbin, NSW)
  • 19-Oct-14 Bitch Challenge/Best of Breed, Puppy of Group
    Won at West Coast Kennel Assn (Judge was Sandra McMahon, NSW)
  • 18-Oct-14 Bitch Challenge/Best of Breed, Reserve Best/Puppy of Group
    Won at West Coast Kennel Assn (Judge was Esther Joseph, Vic)
  • 12-Oct-14 Bitch Challenge/Best of Breed
    Won at South Canterbury Kennel Society (Judge was Andrew Brown, Qld)
  • 11-Oct-14 Bitch Challenge/Best of Breed
    Won at South Canterbury Kennel Society (Judge was Bill Mooney, Vic)
  • 7-Sep-14 Bitch Challenge/Best of Breed, Puppy of Group/in Show
    Won at The Plains Kennel Assn (Judge was Sandra Mashford, Vic)
  • 6-Sep-14 Bitch Challenge/Best of Breed
    Won at The Plains Kennel Assn (Judge was Maurice LeCussan, NSW)
  • 2-Aug-14 Puppy of Group
    Won at Canterbury Kennel Assn (Judge was Martin Hewitt)
  • 25-May-14 Baby Puppy in Show
    Won at South Island Hound Club (Judge was Mr Nick Frost, UK/US)
  • 4-May-14 Baby Puppy of Group
    Won at South Otago Kennel Assn (Judge was Mrs Connie Redhead, Sth Aust)
  • 30-Mar-14 Baby Puppy of Group/in Show (Robert Frost)
    Won at Geraldine County Kennel Assn (Judge was Mrs Elena Spector, Argentina)
  • 29-Mar-14 Baby Puppy of Group
    Won at Geraldine County Kennel Assn (Judge was Robert Frost, USA)
  • 23-Mar-14 Best Baby Puppy of Group
    Won at Selwyn District Kennel Society (Judge was Greg Browne, Vic)

 


Contact Details

Christine Small
Timaru, NZ
Phone : 027 2411 924
Email : [email protected]